AY’IN VAKASI
AY’IN VAKASI

 

BURUN ESTETİĞİ (RİNOPLASTİ); Kısa Ameliyat Süresi, Az Kanama, Doğal Görünüm, Az Ödem ve Morluk

 

 

—————————————————————————————————————————

Dizinde protezi olan bir hasta travma sonrası aynı bacakta iki kırık (tibia üst uç ve femur alt uç) ile hastanemize müracat etti.

Dizinde protezi olan bir hasta şiddetli ağrı ve dizde boşluk hissi ile ortopedi polikliniğimize başvurdu. Çekilen grafilerde eski protezinin çevresinde femur alt uç ve tibia üst uç kırıkları tespit edildi. Hasta acil olarak ortopedi servisine yatırılarak uzun bacak atele alındı.

Ameliyat planı olarak; kırıkların tutturulmasının tek başlarına yeterli olmayacağı, kaynama sürelerinin en az 6-8 ay sürebileceği ve kaynamama riskinin çok yüksek olabileceği düşünüldü. Üzerine basıp yürümesi de çok uzun zaman alabilirdi. Bu yüzden agresif bir karar verip; her iki komponenti değiştirip uzun stemli protezle kırıkları intramedüller fikse etme kararına varıldı.

Eğer fiksasyon sağlam olursa hasta erken den bastırıp yürütülebilirdi. Ameliyat sırasında turnike uygulaması da olduğundan süreyi çok uygun kullanmak gerekliydi.

Ameliyatta; önce protezler söküldü sonra kırıkları teker teker tutturup revizyon protezi kesileri yapıldı. Uzun stemler önce femur sonra tibial komponent olacak şekilde ayrı ayrı yerleştirildi. Femur distal kırığı parçalıydı ve tibia kadar sağlam değildi. Ancak her iki yan bağ sağlamdı. Protezler uygun şekilde yerleştirilip kırıklar fikse edilince araya insert yerleştirildi. Patellada problem yoktu. Katlar usulüne uygun kapatıldı.

Ameliyat sonrası takipte problem çıkmadı. Hastaya 7. Günde parsiyel yük verildi. Hasta 3. Haftada Walker ile basarak yürütüldü. Sonuç mükemmeldi.

Literatürde benzer vaka var mı diye araştırdık. Protez çevresi kırıklarında sadece femur, daha sık ya da sadece tibia olmak üzere tek kemikte kırık olan vakalara rastlanırken iki ayrı kemiğin kırığı olan vakalara rastlamadık.
Hastanemizde literatürde yayınlanabilecek bir ameliyat yapılmış oldu.

 


Medibafra

HAKKIMIZDA

10 Ağustos 2009 tarihinde faaliyete başlayan Özel Medi Bafra Hastanesi siz hastalarımıza daha kaliteli sağlık hizmeti verebilmek amacıyla kurulmuştur.

Branşlarında Uzman Doktorları ve sağlık personeli kadrosu ile ayakta ve yatarak tedavilerinizde 153 yataklı bir kuruluş olarak sizlerin sağlığınız için çalışmaktayız.